Z przeprowadzonych ankiet wynika, że większość firm istnieje na rynku pracy ponad 5 lat zatrudniają średnio od 1 do 9 pracowników. Większość pracodawców nie planuje redukcji zatrudnienia, wręcz przeciwnie planują zwiększyć zatrudnienie min. w takich zawodach jak operator CNC, spawacz, monter urządzeń z tworzyw sztucznych, operator linii do zdejmowania powłok, kamieniarz, montażysta, pokojowa, magazynier, rozbieracz-wykrawacz, mechanik samochodowy, technolog, programista, ogrodnik, barman, kelner, pomoc kuchenna, florysta, kucharz, elektryk, pracownik socjalny, pracownik ds. świadczeń rodzinnych/alimentacyjnych, tapicer, dietetyk, betoniarz-zbrojarz, cieśla, specjalista ds. IT, inżynier mechanik, inżynier budownictwa, doradca klienta, opiekun osoby starszej, instalator systemów klimatyzacji, instalator sieci wodno-kanlizacyjnych.
Trudności na jakie natrafiają pracodawcy przy przyjmowaniu nowych pracowników to głównie:
- brak kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach,
- brak kandydatów o odpowiednim doświadczeniu,
- wysokie koszty pracy (ZUS, podatki, itp.)
- niewystarczająca motywacja kandydatów do podjęcia pracy,
- brak chęci podjęcia zatrudnienia przez kandydatów,
- zbyt wysokie oczekiwania co do wynagrodzenia potencjalnych pracowników.
Ankietowani pracodawcy przy zatrudnianiu nowych pracowników najczęściej zwracają uwagę na:
- doświadczenie i wiedzę praktyczna w danym zawodzie,
- zaangażowanie, inicjatywę, kreatywność, aktywność,
- dyspozycyjność, mobilność, elastyczność,
- umiejętności interpersonalne,
- dopasowanie do rodzaju wykonywanej pracy,
- wykształcenie oraz posiadane referencje.
Najważniejsze kwalifikacje i umiejętności według ankietowanych pracodawców to obsługa komputera, obsługa urządzeń biurowych oraz prawo jazdy kat. B. Chociaż wskazane również zostały uprawnienia takie jak operator koparko-ładowarki, operator spycharki, operator wózka widłowego, uprawnienia spawacza oraz umiejętności techniczne.
Większość pracodawców poszukuje pracowników za pomocą Powiatowego Urzędu Pracy
(24 ankietowanych pracodawców) oraz współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy
(31 ankietowanych pracodawców. Informacje o oferowanych przez PUP usługach czerpią z kontaktu telefonicznego, kontaktu bezpośredniego i strony internetowej.
Czterech pracodawców, którzy wzięli udział w badaniu nie współpracuje z Powiatowym Urzędem Pracy w Lwówku Śląskim z tym, że 3 jest zainteresowanych nawiązaniem współpracy
Jeden pracodawca, nie zainteresowany współpracą nie podał powodu braku chęci współpracy
Pracodawcy najbardziej zainteresowani są formami wsparcia takimi jak:
- staże, refundacja kosztów wyposażenia/doposażenia stanowiska pracy, prace interwencyjne, pośrednictwo pracy, Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
Czterech pracodawców z wszystkich ankietowanych nie jest zainteresowanych korzystaniem z form wsparcia proponowanych przez PUP.