W związku z obecnie tworzonymi przepisami specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID–19 Powiatowe Urzędy Pracy realizować będą nowe instrumenty dotyczące dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenie społeczne.
Dofinansowanie będzie mogło zostać przyznane podmiotowi, u którego nastąpił spadek obrotów gospodarczych będących następstwem wystąpienia COVID-19 w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 r. w porównaniu do analogicznych 2 miesięcy roku poprzedniego. Wysokość dofinansowania uzależniona będzie od spadku obrotów. W przypadku podmiotów zatrudniających pracowników, którzy zanotowali spadek obrotów pomiędzy 30% a 80% - dofinansowanie zostanie określone jako iloczyn liczby pracowników i od 50% do 90% wysokości wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% - 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do każdego pracownika. W przypadku przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników, w zależności od spadku obrotów o co najmniej 30% - 80% obrotów, dofinansowanie wyniesie między 50% a 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia. Wsparcie będzie mogło zostać przyznane na okres nie dłuższy niż 3 miesiące.
Pracodawcy, którym na skutek obecnej sytuacji gospodarczej spadły obroty, będą mogli starać się o dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego. To tylko jedno z rozwiązań zwartych w projekcie zmian, które pod nazwą Tarcza Antykryzysowa mają pomoc polskim przedsiębiorcom w wyzwaniach, które przyniósł COVID-19.  Wszelkie informacje prosimy kierować elektronicznie lub telefonicznie, z którego rozwiązania chcieliby państwo skorzystać oraz jakiej liczby osób to dotyczy.