Z dniem 01.06.2025 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. W związku z tym informujemy, iż ustawa ta wprowadza nowe zasady zgłaszania przez pracodawców ofert pracy i ich upowszechniania w bazie ofert pracy o nazwie ePraca (aktualnie Centralna Baza Ofert Pracy).
W art. 83 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy określono, że oferty pracy do ePracy obowiązkowo zgłaszają podmioty, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2022 r. poz. 902) tj.:
1) organy władzy publicznej;
2) organy samorządów gospodarczych i zawodowych;
3) podmioty reprezentujące zgodnie z odrębnymi przepisami Skarb Państwa;
4) podmioty reprezentujące państwowe osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego;
5) podmioty reprezentujące inne osoby lub jednostki organizacyjne, które wykonują zadania publiczne lub dysponują majątkiem publicznym, oraz osoby prawne, w których Skarb Państwa, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządu gospodarczego albo zawodowego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.
Żeby zgłosić ofertę pracy do bazy ofert pracy ePraca zgodnie art. 43 pkt 1 należy założyć indywidualne konto w systemie teleinformatycznym, o którym mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. (praca.gov.pl).
Zakładając indywidualne konto pracodawca, przedsiębiorca podaje następujące dane (art. 43 ust. 5):
a) numer identyfikacji podatkowej (NIP),
b) numer identyfikacyjny REGON,
c) nazwę lub firmę,
d) adres siedziby,
e) adres elektroniczny,
f) numer telefonu.
Reprezentanci pracodawców, przedsiębiorców podają:
a) imię (imiona) i nazwisko,
b) numer PESEL,
mogą podać również adres elektroniczny i numer telefonu.
Pracodawca w zgłoszeniu oferty pracy wybiera PUP wiodący w zakresie realizacji oferty pracy, właściwy ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce wykonywania pracy albo inny wybrany przez siebie PUP.
Pracodawca poza wybraniem PUP wiodącego może wybrać dodatkowe PUP odpowiedzialne za realizację oferty pracy, w szczególności, jeżeli miejscem wykonywania pracy określonym w ofercie pracy jest województwo lub teren całego kraju.
Pracodawca, który zgłosił ofertę pracy do ePracy, otrzymuje informację o dopasowanych do tej oferty pracy życiorysach zawodowych bezrobotnych, poszukujących pracy i osób niezarejestrowanych, w tym osób biernych zawodowo – o ile osoby te wyraziły zgodę na przekazanie takiej informacji.
Informacja ta jest przekazywana na indywidualne konto oraz na wskazany przez pracodawcę adres elektroniczny lub numer telefonu
PUP zapewnia w swojej siedzibie pomoc przy zgłaszaniu ofert pracy do ePracy.